sâmbătă, 24 mai 2008

Bammer - Mirza

Ne concentram atentia si la fete, unde la turneul de la Standford (America) incepe peste aproximativ o ora si jumatate prima semifinala ce le pune fata in fata pe germanca Sybille Bammer si indianca Sania Mirza. Sybille Bammer este o foarte buna jucatoare de ciment, are un bun forehand, un bun retur si un serviciu excelent. A trecut in primul tur de japoneza Ai Sugiyama cu 6-4, 6-2, in turul doi de americanca Meilen Tu cu 6-4, 6-2 si ieri in sferturile de finala de americanca Lilia Osterloh cu 6-2, 6-1. Victorii super usoare pentru nemtoaica, care arata o forma foarte buna aici la Standford. Adversara sa de astazi, Sania Mirza, este cu siguranta obosita dupa 7 meciuri jucate in 10 zile!!! Saptamana trecuta a ajuns pana in semifinale la Cincinnati unde a fost invinsa de rusoaica Anna Chakvetadze, iar acum iat-o intr-o alta semifinala. Ma surprinde pentru ca nu este genul de jucatoare care sa faca doua turnee bune in doua saptamani, unul dupa altul. S-a chinuit aici in primul tur cu japoneza Akiko Morigami pe care a invins-o cu 4-6, 7-5, 7-6. A trecut apoi de Tatiana Golovin care nu trece printr-o perioada buna, si ieri in sferturi a trecut de Patty Schnyder cu 7-6, 6-1 care a cedat psihic dupa ce a pierdut primul set in tiebreak. Are ocazia astazi sa dea in sfarsit de o jucatoare buna, pe masura ei care o va dovedi usor poate chiar in doua seturi. Nu vreau insa sa risc si aleg doar victoria lui Bammer!